Laibach

15.02.2011

NSK Rendez-Vous w Londynie
26 lutego 2011
19.30 
Prelekcja Alexei'a Monroe'a
Dyskusja z wybranymi delegatami
Projekcja Predictions of Fire (reż. Michael Benson, 1992)
Projekcje wybranych materiałów nt. NSK

The Horse Hospital
Colonnade, Bloomsbury
London WC1N 1JD

13.02.2011

2 dni z Mute w Londynie


SHORT CIRCUIT prezentuje
MUTE
2 dni MUTE w Roundhouse w Londynie
13 + 14 maja 2011
Bilety w sprzedaż od 3 grudnia 2010

W historycznym Roundhouse w Londynie, Mute będzie gospodarzem jubileuszowego Short Circuit Electronic Music Festival przez dwa dni i ogłasza szczegóły nt. zaangażowanych artystów. Kolejne ogłoszenia będą pojawiać w nadchodzących tygodniach.

Dwudniowe wydarzenie będzie zawierało występy i unikalne kolaboracje artystów Mute z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wraz z Djami, wykładami, warsztatami, projekcjami i instalacjami. Cebracja unikalnej i wpływowej działalności Mute jako wytwórni i wydawcy jest okazją by zobaczyć ich wszystkich w publicznych przestrzeniach Roundhouse działających razem po raz pierwszy.

W piątek, 13 maja (18.00-1.00) nastąpią rzadkie występy koncertowe w Wielkiej Brytanii w wykonaniu Recoil (Alan Wilder), Nitzer Ebb, Richarda H. Kirka, CARTER TUTTI z Nik Void, NON (Boyd Rice), The Balanescu Quartet i Komputer plus sety na żywo kluczowych postaci niemieckiej sceny elektronicznej: Pole, T. Raumschmiere, Thomas Fehlmann i Thomas Brinkmann. Założyciel Mute, Daniel Miller również wykona set Djski.

Na sobotę, 14 maja (12.00-0.00) potwierdzone są ekskluzywny występ Erasure, do których dołączą bardzo specjalni goście. Również wystąpią The Residents, LAIBACH, Liar oraz nowe zespoły z kontraktem z Mute: Big Deals i S.C.U.M., Poppy & The Jezebels, Simon Fisher Turner kolaborujący z Mirą Calix, James Brooks, Peter Gregson plus specjalny występ gościnny Alison Moyet. Djami będą Danny Briottet (Renegade Soundwave) i Irmin Schmidt (Can) & Kumo (Jono Podmore), którzy zagrają The Sound of Can – CAN ARCHIVES SPECIAL, po raz pierwszy prezentując nowo odkryty zestaw muzyczny, który będzie wydany we wrześniu.

W sobotę, 14 maja, będą miały miejsce także wykłady i projekcje filmów, wraz z występami na żywo przez całe popołudnie. Wykłady do tej pory potwierdzone zawierają Stefana Betka (aka Pole) z Wprowadzenie do nauki masteringu i producenta weterana oraz długoletniego kolaboranta Mute Garetha Jonesa (Depeche Mode, Erasure, Liars), który opowie o swojej współpracy z wytwórnią. Filmy pokazane to m.in. dokument Marka Stewarda z 2009 r. On/Off i ekskluzywny film o Nick Cave & The Bad Seeds wyreżyserowany przez Iaina Forsytha i Jane Pollard. Więcej informacji wkrótce.

Seria instalacji pojawi się w trakcie całego festiwalu. Synth boutique z Berlina Schneiders Buero zbudują unikalną karuzelę, gdzie goście będą mogli zagrać na nowym modulatorze i syntezatorach. Flies, Guys and Choirs jest audiowizualną instalacją Irmina Schmidta i Kumo, która przetransformuje dźwięk ludzi w publicznej przesteni w coś dziwnego i pięknego. Felix’s Machines (Felix Thorn) będzie wystawiać jedną ze swoich tworzących muzykę rzeźb.

Bilety:
0844 482 8008

Ceny biletów:
Pią. 13 maja – 30 funtów
Sob. 14 maja – 45 funtów
Pią. + Sob. – 65 funtów
Limitowane bilety premium – wyprzedane.

Niemiecka wytwórnia elektroniczna Raster-Noton potwierdziła line-up na otwierającą no w czwartek 12 maja. Specjalnie stworzony utwór muzyczny połączy wydarzenia Raster-Noton i Mute. The Raster-Noton – Mute Sound Halo będzie zawierało pętle stworzone przez artystów z obu wytwórni i będą grane przez całą noc by połączyć dwa wydarzenia.

Line-up z Raster-Noton zawiera premierę nowych utworów Ryuichiego Sakamoto i Alvy Noto oraz występy Anne James Chaton, Grischy Lichtenbergera, Atom TM, Byetone i Marka Fella (snd). Bilety w sprzedaży.

Potwierdzone występy:

Pią., 13 maja

RECOIL
NITZER EBB
RICHARD H. KIRK
CARTER TUTTI with Nik Void
NON
THE BALANESCU QUARTET
POLE
T.RAUMSCHMIERE
THOMAS FEHLMANN
THOMAS BRINKMANN
KOMPUTER

DJ
DANIEL MILLER

Sob. 14 maja.

ERASURE AND SPECIAL GUESTS
THE RESIDENTS
LAIBACH
LIARS
ALISON MOYET (SPECIAL GUEST)
S.C.U.M
POPPY AND THE JEZEBELS
SFT AND MIRA CALIX
BIG DEAL
JAMES BROOKS
PETER GREGSON

DJ
DANNY BRIOTTET
IRMIN SCHMIDT AND KUMO play The Sound Of Can – CAN ARCHIVES SPECIAL

Filmy:

MARK STEWART ‘ON/OFF’ (2009)
AN EXCLUSIVE NICK CAVE & THE BAD SEEDS FILM BY IAIN FORSYTH AND JANE POLLARD
Więcej będzie ogłoszonych wkrótce.

Przemówienia.

GARETH JONES ON PRODUCING MUTE ARTISTS
STEFAN BETKE (AKA POLE) 'AN INTRODUCTION INTO THE SCIENCE OF MASTERING'
Plus inne, które zostaną ogłoszone wkrótce.

Instalacje.

SCHNEIDERS BEURO FLIES
GUYS AND CHOIRS
FELIX’S MACHINES 

12.02.2011

EUROPA DZISIAJ - monumentalna koprodukcja wielkich artystów



 EUROPA DZISIAJ


W jednej z największych koprodukcji południowo-wschodniej Europy od lat, Wschodnio-Zachodni Teatr z Sarajewa razem z największym teatrem w Słowenii – Słoweńskim Narodowym Teatrem, Mariborem (europejska stolica kultury 2012) stworzyli nowy występ zatytułowany „Europa dzisiaj”, bazujący na tekstach Miroslava Krleża i wyreżyserowany przez Harisa Pasonovića w kolaboracji z najwybitniejszymi artystami regionu: Miką Kanojlovićem, aktorem; Edwardem Clugiem, tancerzem i choreografem oraz neoklasyczną industrialną grupą LAIBACH. Dramaturgiem produkcji jest Dubravka Vrgoc. Artyści ci pochodzą ze Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Chorwacji.

 
Czy europejska idea zdradza Europę? Jaki jest artystyczny pogląd na Europę tych artystycznych mistrzów pochodzących z południowo-wschodniej Europy, dramatycznego, jak i fascynującego regionu Europy. Miki Manojlović gra w spektaklu gniewnie, namiętnie i ulegle, niczym Lenny Bruce. Manojlović zrównuje się na scenie z energią grupy LAIBACH wykonującą na żywo swą mroczną, a mimo to wyzwalającą muzykę. Edwarg Clug, wirtuoz tańca nowoczesnego, gra swe sola ze wznoszącą się siłą i delikatnością. Ekspresywny film dodaje potężny wizualny wszechświat do tego budzącego się pokazu.

DODATKOWE INFORMACJE:

 
Miroslac Krleza jest największym pisarzem w historii Chorwacji. W 1935 roku napisał słynny esej „Europa dzisiaj”, który w 2011 roku wciąż jest szokująco aktualny. W jego słowach, nasza Europa pokazuje się naga, nie mogąca się nigdzie skryć. 75 lat minęło od chwili gdy napisał swą niezwykłą analizę nt. Europy, a mimo to, nie wygląda na to, że zmieniło się zbyt wiele w najgłębszych społecznych, politycznych i metafizycznych matrycach.

 
Haris Pasović był jednym z głównych reżyserów teatralnych we Wschodnio-Zachodniej Europie przez ponad dwie dekady. Podczas gdy niektóre z jego produkcji pozostają kamieniami milowymi teatru w byłej Jugosławii, jego obecne dzieła („Wróg klasowy”, „Piłka nożna, piłka nożna”, „Hamlet” etc.) zostały uznane na całym świecie (Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, Festiwal Teatralny w Neapolu, Festiwal Sztuki w Singapurze, Narodowy Festiwal Sztuki w Południowej Afryce etc.). Podczas oblężenia Sarajewa (1992-1995) Pasovic spędził większość czasu w Sarajewie kierując MES, Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. W 1993 roku zorganizował pierwszy festiwal filmowy w Sarajewie o nazwie „Poza końcem świata”. Wyprodukował również kilka spektakli, między in. „Czekając na Godota” w reż. Susan Sontag w 1993 roku w oblężonym mieście. Pasović jest reżyserem Teatru Wschodnio-Zachodniego w Sarajewie.

 
Miki Manojlović jest uważany przez wielu za największego aktora z Bałkanów, europejskiego aktora, uznanego międzynarodowo (nominacja w 2007 roku Europejskiej Akademii Filmowej, Najlepszy Aktor 2010 Gotham Screen Festival w Nowym Jorku. Pracował z takimi reżyserami jak Peter Brook, Danis Tanović, Sam Garbarski, Jean-Jacques Beineix, Haris Pasović, Jerome Salle, Emir Kusturica, Stefan Komandarev i wieloma innymi).


 
Muzyka i dodatkowy tekst w spektaklu wykonany jest na żywo przez LAIBACH, słoweńską grupę retroawangardową. W swej muzyce doskonale łączą industrialne, neoklasyczne i marszowe elementy, tworząc oryginalne, silnie uduchowione dzieła. Są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych grup artystycznych w Europie od dekad, często prowokując gorące debaty. Byli oskarżani zarówno przez skrajną lewicę, jak i skrajną prawicę o bycie zbyt ekstremalnymi. LAIBACH był zakazany kilkukrotnie w Jugosławii, jak i innych częściach Europy. Popularny niemiecki zespół Rammstein uznał ich wpływ na siebie przez estetykę i materiał LAIBACH. Na scenie do grupy dołączy piękna i elektryzująca Mina Spiler, wokalistka zespołu Melodrom.


 
Edwarg Clug, kierownik artystyczny baletu Słoweńskiego Teatru Narodowego w Mariborze jest szybko wschodzącą gwiazdą na międzynarodowej scenie tańca, dzięki swym uznanym choreografiom („Radio i Julia” w Narodowym Teatrze Słoweńskim w Mariborze, „Separacje” w Marinsky’m Teatrze w Sankt Petersburgu; „Cztery powody” w Narodowym Balecie w Portugalii).

 
Dubravka Vrgoc jest uważana za jednego z najlepszych dramaturgów na Bałkanach. Jest reżyserem odnoszącego największe ze wszystkich teatrów Chorwackich, teatru ZKM.



Film i design wizualny wykonuje zespół Nejaaka, wschodzące gwiazdy słoweńskiego designu. Tworzą oni imponujące projekcje filmowe wspólnie z Saso Podgorskiem, jednym z najbardziej wpływowych słoweńskich reżyserów filmowych, który również wyreżyserował wysoko-oktanowe teledyski do niektórych utworów LAIBACH.

 
Premiera: 16 luty 2011, godz. 20.00
Powtórka: 17 luty 2011, godz. 20.00

Słoweński Teatr Narodowy (Slovensko narodno gledališće) Maribor, Słowenia.

LAIBACH on demand






View all Warsaw events at Eventful