Laibach

12.02.2011

EUROPA DZISIAJ - monumentalna koprodukcja wielkich artystów



 EUROPA DZISIAJ


W jednej z największych koprodukcji południowo-wschodniej Europy od lat, Wschodnio-Zachodni Teatr z Sarajewa razem z największym teatrem w Słowenii – Słoweńskim Narodowym Teatrem, Mariborem (europejska stolica kultury 2012) stworzyli nowy występ zatytułowany „Europa dzisiaj”, bazujący na tekstach Miroslava Krleża i wyreżyserowany przez Harisa Pasonovića w kolaboracji z najwybitniejszymi artystami regionu: Miką Kanojlovićem, aktorem; Edwardem Clugiem, tancerzem i choreografem oraz neoklasyczną industrialną grupą LAIBACH. Dramaturgiem produkcji jest Dubravka Vrgoc. Artyści ci pochodzą ze Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Chorwacji.

 
Czy europejska idea zdradza Europę? Jaki jest artystyczny pogląd na Europę tych artystycznych mistrzów pochodzących z południowo-wschodniej Europy, dramatycznego, jak i fascynującego regionu Europy. Miki Manojlović gra w spektaklu gniewnie, namiętnie i ulegle, niczym Lenny Bruce. Manojlović zrównuje się na scenie z energią grupy LAIBACH wykonującą na żywo swą mroczną, a mimo to wyzwalającą muzykę. Edwarg Clug, wirtuoz tańca nowoczesnego, gra swe sola ze wznoszącą się siłą i delikatnością. Ekspresywny film dodaje potężny wizualny wszechświat do tego budzącego się pokazu.

DODATKOWE INFORMACJE:

 
Miroslac Krleza jest największym pisarzem w historii Chorwacji. W 1935 roku napisał słynny esej „Europa dzisiaj”, który w 2011 roku wciąż jest szokująco aktualny. W jego słowach, nasza Europa pokazuje się naga, nie mogąca się nigdzie skryć. 75 lat minęło od chwili gdy napisał swą niezwykłą analizę nt. Europy, a mimo to, nie wygląda na to, że zmieniło się zbyt wiele w najgłębszych społecznych, politycznych i metafizycznych matrycach.

 
Haris Pasović był jednym z głównych reżyserów teatralnych we Wschodnio-Zachodniej Europie przez ponad dwie dekady. Podczas gdy niektóre z jego produkcji pozostają kamieniami milowymi teatru w byłej Jugosławii, jego obecne dzieła („Wróg klasowy”, „Piłka nożna, piłka nożna”, „Hamlet” etc.) zostały uznane na całym świecie (Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, Festiwal Teatralny w Neapolu, Festiwal Sztuki w Singapurze, Narodowy Festiwal Sztuki w Południowej Afryce etc.). Podczas oblężenia Sarajewa (1992-1995) Pasovic spędził większość czasu w Sarajewie kierując MES, Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. W 1993 roku zorganizował pierwszy festiwal filmowy w Sarajewie o nazwie „Poza końcem świata”. Wyprodukował również kilka spektakli, między in. „Czekając na Godota” w reż. Susan Sontag w 1993 roku w oblężonym mieście. Pasović jest reżyserem Teatru Wschodnio-Zachodniego w Sarajewie.

 
Miki Manojlović jest uważany przez wielu za największego aktora z Bałkanów, europejskiego aktora, uznanego międzynarodowo (nominacja w 2007 roku Europejskiej Akademii Filmowej, Najlepszy Aktor 2010 Gotham Screen Festival w Nowym Jorku. Pracował z takimi reżyserami jak Peter Brook, Danis Tanović, Sam Garbarski, Jean-Jacques Beineix, Haris Pasović, Jerome Salle, Emir Kusturica, Stefan Komandarev i wieloma innymi).


 
Muzyka i dodatkowy tekst w spektaklu wykonany jest na żywo przez LAIBACH, słoweńską grupę retroawangardową. W swej muzyce doskonale łączą industrialne, neoklasyczne i marszowe elementy, tworząc oryginalne, silnie uduchowione dzieła. Są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych grup artystycznych w Europie od dekad, często prowokując gorące debaty. Byli oskarżani zarówno przez skrajną lewicę, jak i skrajną prawicę o bycie zbyt ekstremalnymi. LAIBACH był zakazany kilkukrotnie w Jugosławii, jak i innych częściach Europy. Popularny niemiecki zespół Rammstein uznał ich wpływ na siebie przez estetykę i materiał LAIBACH. Na scenie do grupy dołączy piękna i elektryzująca Mina Spiler, wokalistka zespołu Melodrom.


 
Edwarg Clug, kierownik artystyczny baletu Słoweńskiego Teatru Narodowego w Mariborze jest szybko wschodzącą gwiazdą na międzynarodowej scenie tańca, dzięki swym uznanym choreografiom („Radio i Julia” w Narodowym Teatrze Słoweńskim w Mariborze, „Separacje” w Marinsky’m Teatrze w Sankt Petersburgu; „Cztery powody” w Narodowym Balecie w Portugalii).

 
Dubravka Vrgoc jest uważana za jednego z najlepszych dramaturgów na Bałkanach. Jest reżyserem odnoszącego największe ze wszystkich teatrów Chorwackich, teatru ZKM.



Film i design wizualny wykonuje zespół Nejaaka, wschodzące gwiazdy słoweńskiego designu. Tworzą oni imponujące projekcje filmowe wspólnie z Saso Podgorskiem, jednym z najbardziej wpływowych słoweńskich reżyserów filmowych, który również wyreżyserował wysoko-oktanowe teledyski do niektórych utworów LAIBACH.

 
Premiera: 16 luty 2011, godz. 20.00
Powtórka: 17 luty 2011, godz. 20.00

Słoweński Teatr Narodowy (Slovensko narodno gledališće) Maribor, Słowenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LAIBACH on demand






View all Warsaw events at Eventful